STOB – Stop obezite – program znižovania nadváhy

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stob.cz

Obezitu a nadváhu má približne 2/3 slovenskej populácie a z veľkej väčšiny ani  ľudia nevedia, akým spôsobom by sa mohli zapojiť do boja s obezitou a  niektorí ju ani  nepovažujú za svôj  zdravotný problém.

Myslím si , že  program STOB, ktorého autorkou je PhDr. Iva Málková,môže byť zaujímavý pre tých, ktorí chcú so svojou váhou niečo urobiť. Formou konkrétnych návodov vedie klientov k zmene životných, stravovacích a pohybových návykov.

Je založený na teorii kognitivno-behavoriálnej psychoterapie, ktorá je považovaná v terapii obezity za jednu z najefektívnejších. Vychádza z teórie učenia, ktorého výsledkom sú zmeny v chovaní, myslení a emóciách.

Od iných spôsobov chudnutia sa táto metóda odlišuje nielen správaním – čo jesť, ale tiež ako docieliť splnenie predsavzatia a posilnenie vôlových vlastností človeka. Učí obéznych, ako riešiť stresy iným spôsobom ako jedlom, a  ovládať nevhodné myšlienky a emócie. Tieto niekedy rozdeľujú ich život na etapu chudnutia a etapu zbierania síl na ďaľšie chudnutie. Vtedy sa v jedle nekontrolujú,  a kilá idú znova hore.

Metóda nikoho neochudzuje o pôžitok z jedla, ale vedie k postupnej zmene stravovacích a pohybových návykov,  a súčasne k zvýšeniu kvality života. Je rozširovaná prostredníctvom kurzov s osobnou účasťou klientov, alebo samostatne, knihami, rôznymi pomôckami a brožúrami, ktoré usnadňujú redukciuváhy, CD s relaxáciou, DVD s cvičením, redukčne-kondičnými pobytmi a v neposlednom rade aj internetom.

Viacej o programe a metodike  na stránke www.stob.cz.

 

 

Komentáre

komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *