Spomienky na Mauricius

Dovolenku v roku 2011 som strávila v jeseni na ostrove Mauricius v jeho východnej časti. Počasie bole premenlivé, more búrlivé, ale okolo ostrova aj na pláži plno malých drobných korálov. Krásne exempláre boli v mori. Počas dovolenky som si veľmi oddýchla, ale keďže som tvor zvedavý, zaujímali ma aj zaujímavosti ostrova.

Navštívila som hlavné mesto ostrova Port Luis a jeho pamiatky, aj botanickú záhradu Pamplemousses, ktorú založil Pierre Poivre a je v nej vyše 500 druhov rastlín a veľká atrakcia – obrovské korytnačky.

Bola som veľmi zvedavá na výlet do Safari parku. Kedysi v Južnej afrike sme boli večer džípami v prírode a pozorovali zvieratá. Aké bolo moje prekvapenie, keď po príchode do parku  a krátkej inštruktáži ohľadom správania, ma zobrali priamo medzi tigrov !

.

Presvedčili ma, že pobyt je bezpečný, do ruky mi dali palicu a išli sme. Našla som odvahu zvieratá pohladiť, stále ale bol pri mne strážca. Zviertá bolo hravé.

Tiger džunglový / pásavý / pruhovaný bengálsky je pôvodom z Indie, Bangladéša ,Nepálu a Bhútánu. Je ohrozený druh a polulácia stále klesá. Bengálsky tiger je národné zviera Bangladéša.

Biele tigre dnes možno uvidieť iba v zoo či safari parkoch, no patria do prírody. Nový výskum preukázal, že ich nápadné biele kožuchy sú výsledkom jedinej zmeny v známom géne. ktorý kóduje pigmentáciu. Biely tiger je veľmi vzácny a je národné zviera Indie.

Biely bengálsky tiger a biely indický tiger spolu.
Prvý biely tiger bol v prírode odchytený v Indii v roku 1951 a dostal sa do
súkromnej zbierky maharadžu z Rewy.
Dnes žije v zajatí len niekoľko stoviek bielych tigrov v súkromných
zbierkach či v zoologických záhradách. Biele tigre chované v zoologických
záhradách sú vzácnosťou a populárnou atrakciou pre návštevníkov.

Komentáre

komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *