Unikátna kovová zoologická záhrada v Starom Meste na Morave

V bývalom areáli cukrovaru v Starom Meste u Uherského Hradišťa  je v rámci Recyklačného  Ekologického  Centra, ktoré spracováva rôzne druhy kovového odpadu, vytvorené netradičné centrum KOVOZOO, ktoré ponúka malým aj veľkým peknú  zábavu a vzdelanie.

Stretla som tu z rôznych kovových súčastí vytvorené nielen ťavu,  opice, levy, bizony, ale aj delfina, žirafu, tučniakov. Každé zviera má pri sebe veľmi presný popis svojho názvu, pôvodu a výskytu vo  svete. Na rozdiel od bežnej zoologickej záhrady je tu ticho, a je počuť len džavotanie a údiv detí.

Orientačným bodom KOVOZOO je 27 m vysoká rozhľadňa Šrotík, ktorá vyzerá ako maják. a vedľa neho stojí lod Nádeje. Je to symbolika toho, že naša civilizácia vytvára more odpadov, a maják naviguje lode na správnu cestu. V areáli je aj dopravné lietadlo L-610, vyrobené v Československu v roce 1988.

Zvieratá vznikajú z rôznych pružín, koliesok a skrutiek v priestoroch s netradičným názvom  Pôrodnica.  Tu si aj môžete pod odborným dohľadom vytvoriť vlastné zviera z kovu.

 

Tento projekt je to ukážka toho, že kovový odpad nemusí vždy končiťv hutiach, ale môže sa využiť aj iným spôsobom a priniesť zábavu a poučenie, a dá sa s ním  aj zmysluplne nakladať.

Súčasťou areálu je Kongresové centrum, vytvorené  rekonštrukciou skladu cukru, vyhliadkové lávky, z ktorých je možné pozorovať recykláciu odpadu a okolitú prírodu. Môžete sa povoziť vo vláčiku Stelinka po celom areáli, a pre tých, ktorí majú radi adrenalín,  sú k dispozícíii motorkáry.

Komentáre

komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *